119261-2018 - ResultatSverige-Norrköping: Programvara och informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-lösning för Studieadministration och Lärplattform
Referensnummer: 2017-6877
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Avser upphandling av IT-lösning för Studieadministration och Lärplattform för Kriminalvårdens vuxenutbildning med option för Kriminalvårdens personalutbildning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48100000 Programvara för särskild industri, 48190000 Programvara för undervisning, 48219300 Programvara för administration, 48332000 Programvara för schemaläggning, 48810000 Informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kriminalvården har en omfattande utbildningsverksamhet gällande vuxenutbildning för de intagna och personalutbildning för de anställda. Huvudsyftet med denna upphandling är att förbättra IT-lösningen för Kriminalvårdens Vuxenutbildning medan en option finns för att även implementera en förbättrad IT-lösning för personalutbildningsverksamheten.
Den efterfrågade lösningen innefattar följande fokusområden:
--Central administration.
--Studie- och yrkesvägledning.
--Undervisning.
--Operativ styrning och uppföljning av undervisningsverksamheten.
Det effektmål som den nya IT-lösningen ska säkerställa för Kriminalvårdens vuxenutbildning är:
Ökad effektivitet avseende administration, styrning och uppföljning (kort sikt).
Säkra likvärdighet, kvalitet, rättssäkerhet och kontinuitet i studier (lång sikt).
Den IT-lösning som idag används för de centrala delarna av administrationen inom Kriminalvårdens vuxenutbildning bygger på ett standardsystem, som baseras på de behov som finns i skolväsendet i stort. Detta innebär att dagens IT-lösning inte är anpassad till den vuxenutbildning som drivs i Kriminalvårdens regi, eftersom denna skiljer sig från de generella behoven i skolvärlden. Differenserna består i huvudsak av att man i skolväsendet utanför Kriminalvården arbetar med klasser/grupper, läsår och terminer samt har få antagningstillfällen per år jämfört med Kriminalvården, som bedriver utbildning året om, har veckovis antagning, individuell undervisning och där deltagarna har individuell studietakt. Situationen har lett till kompletteringar av IT-lösningen med egenutvecklade Excel-lösningar, som från början var tänkta att vara temporära, men som i brist på åtgärder nu är de enda som finns.
Grundläggande förutsättningar för upphandling är att lösningen för VuxIT ska vara baserad på en lokalt installerad lösning då molntjänster i nuläget inte kan användas inom Kriminalvården för klientnära system.
Baserat på den marknadsanalys som genomförts framkommer en bild av att det utifrån den kravställning som är framtagen är möjligt att sikta in sig på en upphandling av standardsystem. Det tilltänkta standardsystemet måste dock kompletteras med funktionalitet som är specifik för Kriminalvården. Kravställning runt arkitektur kommer således att koncentreras på bra förutsättningar för en flexibel arkitektur hos lösningen samt bra förutsättningar för tillägg till standardsystemet.
För Kriminalvårdens personalutbildning finns ambitionen att etablera en mer heltäckande lösning än vad som finns idag, vilket medför att stora delar av den kravprofil som gäller för Kriminalvårdens vuxenutbildning också är applicerbar på Kriminalvårdens personalutbildning.
I den kommande lösningen kommer informationsmängderna att innehålla mycket känslig information vilket innebär att säkerhetskraven är en viktig del i upphandlingen.