119266-2021 - Frivillig förhandsinsynSverige-SJÖBO: Stödtjänster för programvara
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frivillig förhandsinsyn - Support och underhåll av barn- och elevadministrativt verksamhetssystem ProCapita för Sjöbo kommun
Referensnummer: 21/10
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72261000 Stödtjänster för programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Sjöbo kommun har, efter genomförandet av ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering och denna frivilliga förhandsinsyn, för avsikt att ingå avtal med Tieto Sweden AB (556052-7466) avseende support, underhåll och uppgraderingar av verksamhetssystemet ProCapita för barn- och elevadministration.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 72250000 System- och stödtjänster, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster, 72253100 Helpdesk-tjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Sjöbo kommun äger sedan tidigare en i tiden obegränsad nyttjanderättslicens till ProCapita. Då nuvarande avtal, som innefattar support och underhåll, löper ut behöver nytt avtal avseende fortsatt support och underhåll för systemlösningen upphandlas.
ProCapita har integrerats med ett antal av kommunens övriga system. En förutsättning för att systemet ska fungera i kommunen är att det görs kontinuerliga versionsuppgraderingar, förbättringar och felrättningar.
Äganderätten till den programvara som ProCapita baseras på tillkommer Tieto Sweden AB. Underhåll och support av ProCapita kan endast tillhandahållas av Tieto Sweden AB.
Då efterfrågade tjänster av tekniska skäl och på grund av ensamrätt endast kan tillhandahållas av en leverantör tillämpas upphandlingsformen Förhandlat förfarande utan föregående annonsering.
I samband med annons om förhandsinsyn träder avtalsspärr i kraft under vilken avtal inte kan tecknas.
Avtalsspärren gäller t.o.m. 2021-03-15.