119288-2020 - ResultatSverige-Gävle: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT- och verksamhetsutveckling inom Inspire
Referensnummer: LM2019/019128
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
IT- och verksamhetsutveckling inom Inspire 2020
Lantmäteriet har behov av en konsult till en omfattning om, uppskattningsvis, 1 100 timmar per år, främst inom genomförandet av Inspire.
Anbudsförfarande
Anbud ska lämnas som elektroniskt anbud i Tendsign.
Sista anbudsdag
Sista anbudsdag är 23.12.2019 23:59
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72222300 IT-tjänster, 72310000 Behandling av data
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Lantmäteriet har behov av en konsult till en omfattning om, uppskattningsvis, 1 100 timmar per år.
Lantmäteriet garanterar inga volymer i denna upphandling och omfattningen kan bli mer eller mindre än den uppskattade volymen.
Upphandlad konsult ska stödja Lantmäteriet i sin roll som samordnare inom geodataområdet och som
Samordnare för införandet av EU-direktivet Inspire med vidareutveckling av nationell metadataprofil,
Katalogtjänsten och därmed sammanhängande verktyg för editering och publicering, samt med
Utveckling av funktionalitet i den nationella infrastrukturen för geodata.
Konsulten ska även kunna vara representant i olika arbetsgrupper på europeisk nivå inom Inspires
Underhålls- och implementeringsverksamhet, Maintenance and Implementation Group (MIG).
Konsulten ska vidare medverka i stödjande funktioner i användning av metadataprofil och verktyg till de dataleverantörer, användare och systemleverantörer som publicerar metadata i den nationella
Geodataportalen eller i övrigt som stöd i användandet av infrastrukturen för geodata.
Lantmäteriet avser att efter upphandling av tjänsten teckna avtal med en (1) leverantör. I avtalet
Fastställs samtliga villkor för avrop som görs under avtalstiden, utom mängd som kan variera över tiden.
Anbud lämnas på upphandlingen i sin helhet. Avtal kommer att tecknas för en tid av tre (3) år och med möjlighet till ett (1) års förlängning. Planerad avtalsstart 1.4.2020.