2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ljud-, ljus-, bild- och scenutrustning (köp och hyra)
Beskrivning: Kommunens behov av ljud-, ljus-, bild- och scenutrustning till inköp och tillfällig hyra för fasta installationer och events samt ändamålsenlig teknisk personal för syftet. Det kan t.ex vara Halmstads Teaters anläggning, ersätta och förnya befintlig teknik i skolor och andra kommunala lokaler, festivaler och evenemang, nybyggnationer där det inte ingår i entreprenaden. Avtalet omfattar både köp och hyra av produkter. Bland produkter som kan köpas in är högtalare, förstärkare, teknik för ljus, videoutrustning, rökmaskiner, signaldistribution, etc. För hyra har vi utrustning till olika evenemang och festivaler samt andra arrangemang. Upphandlande myndighet är Halmstads kommun (212000-1215) Avropsberättigade bolag: Halmstad Rådhus AB (556649-7961) Destination Halmstad AB (556650-5227) Halmstads Energi och Miljö AB (556528-3248) Halmstads Energi och Miljö Nät ( 556330-3980) Halmstads Stadsnät AB (556532-6187) Halmstad Business Incubator AB (556504-3774) Halmstads Fastighets AB (556041-1786) Halmstads Flygplats AB (556650-1846) Hallands Hamnar Halmstad AB (556008-5374) Hallands Hamnar AB (556908-4204)
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 32342400 Ljudanordningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:124560:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 79952000 Evenemang, 79950000 Tjänster för organisering av utställningar, mässor och kongresser, 32342410 Ljudutrustning, 32340000 Mikrofoner och högtalare, 32342000 Högtalare, 50342000 Reparation och underhåll av ljudutrustning, 50340000 Reparation och underhåll av audiovisuell och optisk utrustning, 51313000 Installation av ljudutrustning, 79952100 Anordnande av kulturevenemang