119333-2017 - ResultatSverige-Stockholm: Vägarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Årsavtal 2017, Markarbeten och löpande gatuunderhåll, Ytterstaden.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 1: Underhålls- och reparationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholms län.
Nuts-kod SE110 Stockholms län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Entreprenaden omfattar löpande gatuunderhåll och markarbeten bestående av ombyggnad av gator, gångbanor, cykelvägar, dagvattenledningar, beläggningsarbeten, slithålslagning samt underhåll av bergbranter.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45233140 Vägarbeten, 45233139 Underhåll av allmänna vägar, 45233142 Vägreparationer, 45233222 Vägbeläggningsarbeten
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 50 000 000 SEK
exkl. moms