119344-2019 - ResultatSverige-Kristianstad: Läkemedel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nationell upphandling av Intravenösa läkemedel vid Gauchers sjukdom
Referensnummer: 1802191
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar intravenösa läkemedel vid Gauchers sjukdom för succesiva leveranser till Sveriges landsting och regioner. Upphandlingen genomförs av Region Skåne genom befullmäktigande av samtliga övriga landsting/regioner i Sverige.
Upphandlingen avser inköp av intravenösa läkemedel vid Gauchers sjukdom. De aktuella ATC koderna som avses är A16AB02 Imiglukeras och A16AB10 Velagluceras alfa.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33692510 Intravenösa vätskor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen