119377-2017 - ResultatSverige-Stockholm: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Colocation.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 7: Databehandlingstjänster och därmed sammanhängande tjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kod SE11 Stockholm
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
FI har behov av att upphandla en colocation som ersättning för en gammal befintlig serverhall 2. I samband med denna upphandling ska bland annat även kommunikation som tjänst ingå.
Målsättningen är att ha en modern och säker serverhall med en infrastruktur som kan möta nuvarande och framtida krav från en växande organisation.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.