119419-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för mark-, anläggnings- och svetsarbeten för fjärrvärme och fjärrkyla
Referensnummer: KEAB-2023/34
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett ramavtal av mark- och anläggningsarbeten samt svetsarbeten för fjärrvärme, fjärrkyla och gas med till största delen tillhandahållet rörmaterial med tillhörande komponenter och detaljer inom tre geografiska anbudsområden.
Merparten av projekten i varje anbudsområde berör fjärrvärmearbeten.
Upphandlande enhet
Upphandlande enheter är:
Kraftringen Energi AB (publ) organisationsnummer 556100-9852, nedan kallat Kraftringen
VA-Syd med organisationsnummer 222000-2378, nedan kallat VA-Syd
Upphandlingen omfattar även Kraftringens hel- och delägda dotterbolag.
VA-Syd äger endast möjlighet att avropa vid samförläggning av infrastruktur för fjärrvärme, -kyla respektive VA. Byggherre är i sådana fall Kraftringen men fakturering av delar av projektet sker direkt till VA_Syd.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45236000 Markanläggning, 45262680 Svetsning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Gemensamt kallas upphandlande enheter för Beställaren.
Beskrivning av Kraftringen
Kraftringen är ett energibolag som ägs av de fyra skånska kommunerna Lund, Eslöv, Hörby och Lomma. Verksamheten omfattar produktion, distribution och försäljning av el, gas, värme och kyla, samt energirelaterade tjänster inom service, kommunikation och entreprenader. Kraftringen har runt 580 anställda och cirka 280 000 kunder. Omsättningen uppgår till cirka 4 miljarder kronor.
Läs mer på www.kraftringen.se.