119508-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas) – Kassettskrivare
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelKassettskrivare
BeskrivningRegion Västerbotten har behov att införskaffa kassettskrivare hos patologen. Region Västerbotten söker en skrivare som präglar kassetterna med laserteknik så att alfanumeriska symboler och 2d-kod graveras in i plasten och blir beständig. Kassettskrivarna ska kopplas mot LIS så att varje fysisk kassett har en digital motsvarighet som kan följas i systemet. Målsättningen är att kassettskrivarna ska ha interoperabilitet med olika kassetter.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:113279:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 33793000 Laboratorieglas