119536-2022 - Frivillig förhandsinsynSverige-Borås: Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frivillig förhandsinsyn; upphandling av Lutanalysator som mäter spektroskopiskt
Referensnummer: 2225-01
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.1.4.
Kort beskrivning
RISE har via ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering upphandlat en lutanalysator som mäter spektroskopiskt.
Lutanalysator mäter spektroskopiskt av kokvätskan för sulfit- och sulfatprocessen med möjlighet till avläsa minutvärden från hela koket. Analysatorn kan även mäta sockerhalt i etanol samt vätskor i dissolvingmassaprocessen. Den spektroskopiska mätningen är nödvändig i en testbädd/pilotanläggning där mängden kokvätska är ytterst begränsad och där mätning ska ske online och kunna utföras under hela kokprocessen.
Enligt RISE marknadsundersökning är leverantören PulpEye AB ensamma om denna tekniska
lösning och har med deras lutanalysator en väl dokumenterad och vetenskapligt publicerad erfarenhet av lutanalys med spektroskopisk online mätning
RISE tillämpar frivillig avtalsspärr i 10 dagar från och med dagen för annons. Om någon leverantör anser sig kunna leverera samma funktioner ska de höra av sig inom de 10 dagarna.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
RISE krav var att upphandla en lutanalysator som mäter spektroskopiskt av kokvätskan för sulfit- och sulfatprocessen med möjlighet till avläsa minutvärden från hela koket. Analysatorn behöver även kunna mäta sockerhalt i etanol samt vätskor i dissolvingmassaprocessen. Detta då den spektroskopiska mätningen är nödvändig i en testbädd/pilotanläggning där mängden kokvätska är ytterst begränsad och där mätning ska ske online och kunna utföras under hela kokprocessen samt att datan ska kunna lagras och loggas under hela kokprocessen.