Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Operationsmikroskop
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Meddelande om frivillig förhandsinsyn avser köp av 2 operationsmikroskop till Ögonkliniken, Falu lasarett.
Region Dalarna har för avsikt att tilldela Carl Zeiss AB kontrakt avseende denna utrustning utan föregående annonsering, enligt 6 kap. 17§ punkt 2, lagen om offentlig upphandling, LOU (2016:1145).
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen