119615-2017 - PlaneringSverige-Örebro: Anläggningsarbete
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ut- och ombygnation av allmän platsmark i Södra Ladugårdsängen.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Örebro kommun planerar ut- och ombyggnation av allmän platsmark i södra Ladugårdsängen. Upphandlingen innefattar ombyggnation och färdigställande av Karlsdalsallen, Gyrogatan, Kabingatan, Golfbanevägen och Pilotgatan. Omfattningen som planeras är enligt översiktsplan samt förklarande text nedan. Gångbanor och parkeringsfickor planeras plattbeläggas.
Karlsdalsallen:
Färdigställande av gata med dubbla GC-banor ytterst, parkeringsfickor blandat med trädplantering innanför det samt centrerade körbanor. I korsningen med Kabingatan byggs cirkulationsplats.
Gyrogatan:
Nybyggnation och färdigställande av gata med GC trafik ytterst, parkeringsfickor blandat med trädplantering därefter och innanför det ett enkelriktat körfält. Centrerat ligger en 16 m park.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 20 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kabingatan:
Nybyggnation och färdigställande av gata med GC trafik ytterst, parkeringsfickor blandat med trädplantering därefter och innanför det ett enkelriktat körfält. Centrerat ligger en 16 m park och längs gatan finns även 2 busshållplatser.
Golfbanevägen:
Befintlig golfbaneväg rivs väster om Kabingatan och där anläggs ett översvämningsmagasin. Öster om Kabingatan färdigställs och breddas gatan.
Pilotgatan:
Nybyggnation av gata i nytt läge åt öster. GC-bana och parkeringsfickor blandat med trädplantering på östra sidan och gångbana på västra sidan.
Tidplan:
Upphandlingen planeras att annonseras under vecka 15.