119615-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Habo: Tvätt- och kemtvättstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvätt- och textilservice för vård- och omsorg
Referensnummer: 19/208
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet avser:
-tvätt och textilservice av egenägda plagg för vård- och omsorgspersonal
-tvätt och textilservice av egenägt bädd och bad
Omfattning
Upphandlingen omfattar tvätt av egenägda arbetskläder till vård och omsorgspersonal.
Vi har ett årligt tvättbehov för ca 200 personer inom hemtjänst och äldreomsorg. Vi har inte personliga plagg i kommunen.
Leverantören ska kunna erbjuda:
ID-märkning av plagg
Hämtning av smutsiga plagg
Tvätt av plagg
Leverans av rena plagg till angiven plats (en leveransplats)
Insortering av plagg i hyllor
Eventuell reparation av plagg
Emballage, tvättsäckar, vagnar och andra godshållare för plagg i lämpligt antal och storlekar
Ett användarvänligt och översiktligt statistiksystem med kundinloggning
Anbud lämnas på hela uppdraget. Upphandlande enhet har för avsikt att teckna avtal med en leverantör under 4 år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
98311000 Tvättinsamling
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Habo kommun är en växande kommun. I hela kommunen bor ca 12 500 invånare, varav ca 8 700 i Habo tätort. Habo tätort ligger ca 2 mil norr om Jönköping och har goda kommunikationer i form av järnväg, väg och cykelbana. Det tar ca 11 minuter med tåg från Habo station till resecentrum i Jönköping.
Habo kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud avseende Tvätt- och textilservice för vård- och omsorg.
Observera att samtliga nuvarande plagg är ID-märkta med QR-kod. Leverantören väljer själv huruvida denne vill märka om samtliga plagg eller "ta över" befintlig märkning. Om leverantören vill ta över befintlig märkning kan nuvarande leverantör tillhandahålla sk "plaggrapport" i xls-format som kan importeras till leverantörens eget system.
Framtagande av rutiner för hur plagg som tas ur cirkulation sker i samråd med leverantören.
All hantering ska ske på ett för tvätteribranschen vedertaget och fackmannamässigt sätt enligt Textilhandboken SIS-TR 11:2011.