119661-2020 - ResultatSverige-Linköping: Färdigställande av värmeanläggningar
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Installation fjärrvärme- och fjärrkylcentraler
Referensnummer: 19/228
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50721000 Färdigställande av värmeanläggningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar installation av ny fjärrvärmecentral samt fjärrkylcentral. inom Linköpings kommun samt ett fåtal i Borensberg, Kimstad, Kisa, Skärblacka och Åtvidaberg. Installationer ska även göras i fastigheter i Mjölby.
Upphandlingen omfattar även installation av servisventiler samt mätarombyggnationer. Upphandlingen omfattar även installationer av fjärrvärmecentraler i småhus. Tillkommande arbetsuppgifter relaterat till detta är borttagning av befintlig värmekälla, sanering och demontering av invändig oljetank samt demontering av ackumulatortank till småhus. Avtalsområde för installationer i småhus börjar gälla 1.1.2021.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45315100 Eltekniska installationer, 45331100 Installation av centralvärme, 45331230 Installation av kylutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar installation av fjärrvärmecentral samt fjärrkylcentral inom Linköpings kommun med omnejd. Upphandlingen omfattar även installation av servisventiler samt mätarombyggnationer.
Syfte
Syftet med upphandlingen är att teckna ramavtal med upp till tre (3) leverantörer som ska genomföra installationer av fjärrvärme- och fjärrkylcentraler i Linköping med omnejd samt Mjölby. Utöver detta ska installationer i småhus, installationer av servisventiler samt mätarombyggnationer utföras i kommunerna där en leverantör per kommun ska åta sig uppdraget.
Omfattning
Avsikten är att teckna ramavtal med om möjligt minst 3 leverantörer. För avrop på installationer i småhus, installationer av servisventiler samt mätarombyggnationer gäller rangordning där det för B mest ekonomiskt fördelaktiga anbudet blir förfrågad först. Om denna L inte kan genomföra uppdraget går förfrågan vidare till den L som är rangordnad som nummer 2, och så vidare. För kompletta installationer i fastigheter gäller förnyad konkurrensutsättning där samtliga L bjuds in till att lämna anbud.
Upphandlingen omfattar löpande behov hos B inom avtalsområdet. För enskilda projekt förbehåller sig B rätten att utföra separat upphandling.
Under avtalstiden kan förändringar komma att ske utifrån koncernbeslut, verksamhetsförändringar med mera som kan påverka behovet och volymen.