119668-2020 - ResultatSverige-Linköping: Avfallstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sortering och avsättning av slagg, bottenaska och metall
Referensnummer: 19/259
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av sortering av slagg och bottenaska samt avsättning av metall och slaggrus.
Upphandlingen är uppdelad i två anbudsområden:
1. Sortering av slagg och bottenaska samt avsättning av metall
2. Avsättning av slaggrus och sorterad bottenaska
Bakgrund
B får från sina avfalls- och returträförbränningsanläggningar på Gärstadverket och KV1 en mängd slagg och bottenaska vilken transporteras till Gärstad avfallsanläggning. Efter lagring i cirka 3-6 månader, där den genom naturliga processer avvattnas, karbonatiseras och pH-neutraliseras, behöver slagg och bottenaska sorteras i fraktioner och metaller separeras för återvinning och avsättning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Sortering av slagg och bottenaska samt avsättning av metall
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 90511100 Hämtning av deponisopor, 90514000 Återvinning av avfall
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Sortering av slagg och bottenaska samt avsättning av metaller. Ytterligare information ges i upphandlingsdokumenten.
Avsättning av slaggrus och sorterad bottenaska
Del nr: 2
90513400 Bortskaffande av aska
Avsättning av slaggrus och bottenaska. Ytterligare information erhålles i upphandlingsdokumenten.