Huvudsaklig verksamhet Fritidsverksamhet, kultur och religion
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling stom- och lokala linjer i Norrbotten
Referensnummer: 19/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60112000 Kollektivtrafik på väg
II.1.4.
Kort beskrivning
Länstrafiken i Norrbotten inbjuder härmed till anbudsansökan för upphandling av tidtabellslagd linjetrafik i Norrbotten.
Trafikstart december 2020
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Länstrafiken i Norrbotten inbjuder härmed till anbudsansökan för upphandling av tidtabellslagd linjetrafik i Norrbotten. Lokala linjer inom Piteå, Älvsbyn och Bodens kommun samt stomlinjer som går över kommungrönserna.