119698-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Nyköping: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Stambyte samt renovering Kv. Gruvan – Ortvägen, Nyköping.
Referensnummer: 17/12
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Renovering i etapper med kvarboende, Nya kök och prefabricerade badrum och nya WC. Nya avloppsstammar och nya kall- och varmvattenledningar. Renovering av el. Nya. Renovering av trapphus med nya entrédörrar och säkerhetsklassade lägenhetsdörrar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111000 Rivning och förberedande anläggningsarbeten, 45111100 Rivning, 45111300 Demonteringsarbeten, 45211310 Byggnation av badrum, 45212500 Ombyggnad av kök eller restaurang, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45320000 Isoleringsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45442100 Målning, 45453100 Renoveringsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen