119699-2026 - Resultat
Sverige – Anläggningsarbete – VA Bana 2
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelVA Bana 2
BeskrivningUpphandlingen avser endel av Projekt Banreparation 2026, inom denna del ska VA bytas ut på Bana 2. Markentreprenad mot mängdförteckning, utförandeentreprenad mot AB04. För fler detaljer gällande upphandingen och omfattning se bilaga "Ansökningsinbjudan". För de fall att anbudsansökande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudssökande företaget. Dokumentet kan sedan fyllas i och bifogas anbudsansökningen. Användandet av ESPD är frivilligt.
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:118431:Lot:1