See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Brandskyddsprodukter och tjänster
Beskrivning: Upphandling av ramavtal för brandskyddsprodukter och tillhörande tjänster för service och underhåll Norrköpings kommun inbjuder till offentlig upphandling av ramavtal för leverans av brandskyddsprodukter och tillhörande tjänster för service och underhåll. Avtalet omfattar produkter som brandsläckare, brandvarnare, kökssläcksystem, utrymningsplaner, skyltar, Q-fog och övriga brandskyddsprodukter, samt tillbehör och reservdelar. Tjänsterna innefattar service, underhåll och kontroll av både nya och befintliga brandskyddsprodukter, samt konsultativ rådgivning. Avtalet gäller för leverans till kommunala fastigheter, skolor, äldreboenden, kontor och övriga verksamheter inom Norrköpings kommun, samt till kommunala bolag i Norrköping och samverkanskommunerna Finspång, Söderköping och Valdemarsvik. Upphandlande myndighet är Norrköpings kommun. Vänligen notera att frågor kommer ej att besvaras mellan perioden 2024-12-20 och 2025-01-08.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 35110000 Brandbekämpnings-, nöd- och säkerhetsutrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:106805:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 31625100 Branddetektorer, 24951210 Pulver för brandsläckare, 24951220 Brandsläckningsmedel, 24951230 Brandsläckningspatroner, 35111300 Brandsläckare, 35111320 Bärbara brandsläckare, 35111200 Material för brandbekämpning, 35111400 Brandräddningsutrustning, 35111500 Brandbekämpningssystem, 35111510 Brandbekämpning, handverktyg, 35111520 Brandbekämpning, skum och liknande medel, 39525400 Brandfiltar, 42122110 Pumpar för brandsläckning, 44480000 Diverse brandskyddsutrustning, 44482200 Brandposter, 50413200 Reparation och underhåll av utrustning och anordningar för brandbekämpning, 51700000 Installation av brandskyddsutrustning, 35111000 Brandbekämpningsutrustning, 45343000 Installation av brandskydd, 45343200 Installation av brandbekämpningsutrustning