119731-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Vägtransporter
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsttransporter och konsthanteringstjänster
Referensnummer: 2.5-117-2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar konsttransporter och konsthanteringstjänster.
Upphandlingen är uppdelad i nedanstående anbudsområden. Leverantörer kan välja att lämna anbud på ett eller flera anbudsområden.
— Långdistanstransporter och utställningsuppsamling,
— Lokaltransporter Stockholmsregionen,
— Konsthantering Stockholms stad och Gustavsberg,
— Linjetransporter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde A: Långdistanstransporter och utställningsuppsamling
Del nr: A
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Långdistanstransporter avser bil- och flygtransporter utanför Stockholmsregionen till Sverige och utlandet.
Tjänsten utställningsuppsamling avser planering, logistik och genomförande av packning och transport (bil och flyg) av konst till utställningar som arrangeras av Beställaren.
NM avser att teckna avtal med 3 (tre) leverantörer.
Avrop sker med förnyad konkurrensutsättning.
Anbudsområde B: Lokaltransporter Stockholmsregionen
Del nr: B
Med lokaltransport avses transport inom Stockholmsregionen där uppdraget kan utföras på en arbetsdag (eller kortare tid) och där transportsträckan (från hämtadress till leveransadress) inte överstiger 10 mil.
Avrop sker med fast rangordning för uppdrag upp till 100 000 kr därefter förnyad konkurrensut-sättning.
Anbudsområde C: Konsthantering Stockholms stad och Gustavsberg
Del nr: C
63700000 Kringtjänster för land-, sjö- och lufttransporter
Tjänsten avser packning, installation och nedtagning av konst samt arbete i magasin.
NM avser att teckna avtal med 4 (fyra) leverantörer.
Avrop sker med fast rangordning för uppdrag upp till 200 arbetstimmar därefter förnyad kon-kurrensutsättning.
Anbudsområde D: Linjetransporter
Del nr: D
Med linjetransport avses samtransporter av konst från olika kunder som utförs med en regel-bunden frekvens mellan fasta destinationer. Vilka fasta destinationer som efterfrågas framgår av avsnitt 6.
Avrop sker med fast rangordning.