2. Förfarande
Förfarande
Titel: K0070.620 Pir 5 Muskö
Beskrivning: Muskö Örlogsbas ligger på sydvästra sidan av Muskö i Haninge kommun. Hamnanläggningen är belägen i Gudabodaviken i Horsfjärden, Östersjön. Fortifikationsverket planerar att riva befintlig träpir och ersätta den med en ny pir av betong (BK1). Den nya piren kommer bestå av 6 stycken större pålade betongfundament med betongbalkar och prefabricerad platta däremellan. Hela pirkonstruktionen förses med en centrisk ränna med lock (1,2m bred och 0,7m djup) för ledningsdragningar. Skyddskabelrör för el kommer att gjutas in i betongen. Pirens längd och bredd är lika som den gamla, dvs. 120 meter lång 7,2 meter bred. Höjd på piren ska vara som befintlig pir. Ca 190 st nya stålpålar med en medellängd på 20 m ska förankras. Piren ska förses med 2 st vattenkanoner för brandbekämpning. Rivning av befintlig träpir ingår i projektet.
Intern identifierare: 24/28
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt, 45241300 Anläggningsarbeten för pir
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000
Titel: Inbjudan