119755-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Underhåll av trafikljus
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift och underhåll av trafiksignaler och andra ITS-anläggningar
Referensnummer: T2022-00553
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50232200 Underhåll av trafikljus
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser drift- och underhållsavtal, fördelade på två geografiska områden omfattande förebyggande och avhjälpande underhåll för trafiksignaler och andra ITS-anläggnignar. I detta inkluderas bland annat beredskap dygnet runt årets alla dagar, tillhörande projektledning och administration, lagerhållning, etc.
I driftavtalen ingår även anläggande av detektorer, mindre om- och nybyggnationer samt provisorier för TA-plansarbeten upp till 5 prisbasbelopp.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 210 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34996100 Trafikljus, 45316212 Installation av trafikljus, 50232200 Underhåll av trafikljus
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen