119764-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Företags- och organisationsrådgivning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Informations- och demonstrationsaktiviteter om ökad djurvälfärd för lantbrukets djur
Referensnummer: 3.2.11-00487/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79410000 Företags- och organisationsrådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud på upphandling av ”informations- och demonstrationsaktiviteter för ökad djurvälfärd”.
Syftet med insatserna ska vara att höja kompetensen om djurvälfärd hos verksamma aktörer inom animaliesektorn, vilket i denna upphandling omfattar livsmedelsproducerande djur och hästnäringen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77500000 Boskapsskötsel, 80500000 Utbildningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan att lämna anbud
Jordbruksverket har ansvar för genomförande av kompetensutveckling inom Landsbygdsprogrammet för att öka djurvälfärden i svenska jordbruks- och rennäringsföretag under programperioden 2014–2022.
För att stärka det agrara kunskapssystemet och minska avståndet mellan forskning och praktik finns behov av att arbeta med förutsättningsskapande verksamhet och att öka kunskapsutbytet mellan akademi och praktik. Inom ramen för denna upphandling kommer vi därför att prioritera insatser som avser att sammanställa och tillgängliggöra kunskap samt insatser som skapar möjligheter till kunskapsutbyte mellan forskare, rådgivare och producenter. Det finns även behov av att den kunskap som sammanställs finns långsiktigt tillgänglig för målgruppen. Därför kommer vi även att prioritera insatser där det finns en plan för hur kunskap finns tillgänglig för målgruppen även efter avtalets avslut.