Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Cirkulationstvätt- Arbetskläder måltidspersonal
Referensnummer: 17/113
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 98311100 Tvätthantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Kungsbacka kommun inbjuder er härmed att inkomma med anbud som syftar till att teckna avtal om cirkulationstvätt för måltidskläder.
Leverantören ska tillhandahålla arbetskläder till de ca 200 anställda av god kvalitet och textilierna ska tvättas enligt föreskrifter och levereras till kommunens samordnade varudistributionen.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör, 18110000 Arbetskläder för män, 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen