2. Förfarande
Förfarande
Titel: Utskriftstjänst, multifunktionsskrivare och skrivare med tillhörande tjänster
Beskrivning: Beställaren avser att upphandla en utskriftstjänst i partnerskap, med anbudsgivarens leveransmodell som utgångspunkt, men med Sollentuna kommuns vision och strategi i fokus. I Bilaga A - Nulägesbeskrivning, finns mer beskrivande information. Upphandlingens syfte och mål har även beskrivits i avsnitt 1.4 i Ansökningsinbjudan och i bilaga till Ansökningsinbjudan. I tjänsten ingår införande, drift, support inklusive livscykelhantering samt tillhörande konsulttjänster.
Intern identifierare: KS-2024/00908
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 50300000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende persondatorer, kontorsutrustning, telekommunikations- och audiovisuell utrustning
Ytterligare klassificering (cpv): 30232100 Skrivare och kurvskrivare
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Beskrivning: Upphandlingen omfattar leverans av utskriftslösning avseende multifunktionsskrivare och skrivare med tillhörande tjänster I tjänsten ingår införande, drift, support inklusive livscykelhantering samt tillhörande konsulttjänster.
Intern identifierare: Utskriftstjänst, multifunktionsskrivare och skrivare med tillhörande tjänster
Optioner:
Beskrivning av alternativen: 1 år samt 18 månader avvecklingsperiod.