See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal renovering av kulturfastigheter
Beskrivning: Renovering av kulturfastigheter såsom mureri/puts, byggnadssnickeri/finsnickeri/timmer, måleri, fönster.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45454000 Ombyggnadstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Anbudspriser Falu kommun
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107919:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45262510 Stenarbeten, 45262511 Stenhuggning, 45262512 Arbeten i bearbetad sten, 44220000 Inredningssnickerier, 44221000 Fönster, dörrar och liknande föremål, 44221100 Fönster, 44221110 Fönsterkarmar, 44221111 Dubbelfönster, 44221120 Fönsterdörrar, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45420000 Snickerimonteringar, 45421000 Snickeriarbeten, 45421100 Montering av dörrar, fönster och tillhörande element, 45422000 Timmer- och snickeriarbeten, 45422100 Träarbeten, 45440000 Målning och glassättning, 45441000 Glassättning, 45442000 Påstrykning av skyddsöverdrag, 45442100 Målning, 45442110 Målning av byggnader, 45442121 Målning av byggnadsverk, 45442180 Ommålning, 45442190 Färgborttagning, 45443000 Fasadarbeten, 45262500 Murning och tegelläggning, 45262522 Murning, 45262521 Murverk av fasadtegel, 45262520 Tegelläggning, 45262690 Renovering av byggnader, 45453000 Reparation och renovering, 45453100 Renoveringsarbeten, 45454100 Restaureringsarbeten
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Anbudspriser Avesta kommun
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107919:Lot:2
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Anbudspriser Ludvika kommun
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:107919:Lot:3