119853-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Östersund: Företagshälsovård
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Företagshälsovård
Referensnummer: RS/687/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85147000 Företagshälsovård
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med denna upphandling är att upphandla företagshälsovård för anställda inom Region Jämtland Härjedalen. Företagshälsovården ska vara ett stöd i arbetet med att bedriva ett systematiskt och effektivt arbetsmiljö- och rehabiliteringsarbete. Arbetet ska skapa förutsättningar för medarbetare att behålla, förstärka och förbättra sin hälsa. Den långsiktiga målsättningen med företagshälsovården är att den ska anlitas till största delen för förebyggande och främjande åtgärder. Region Jämtland Härjedalen hade 2016 cirka 4 000 anställda inom ca 100 olika yrken. Region Jämtland Härjedalens medelålder är 46 år och könsfördelningen är 78 % kvinnor. Sjukfrånvaron uppgick 2016 till totalt 6,6 % av utförd tid, för kvinnor 7,5 % och för män 3,7 %. Region Jämtland Härjedalen garanterar dock ingen volym. Antagen leverantör är skyldig att leverera de tjänster som Region Jämtland Härjedalen avropar under avtalstiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 22 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattningen finns beskriven i upphandlingsdokumenten.