119878-2019 - ResultatSverige-Jönköping: Skogstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skotning & man. avverkning After Life 2019
Referensnummer: 2018-5527
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77200000 Skogstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Skotning och manuell avverkning av sjuka
Almträd, After Life 2019
Orientering
Skogsstyrelsen inbjuder anbudsgivare (entreprenörer) att lämna anbud rörande manuell avverkning och skotning av almar som drabbats av almsjuka på Gotland. Uppdraget är en fortsättning av tidigare projekt LifeELMIAS från 2013-07-01, samt i After Life 2017-2018.
Arbetet genomförs 2019 under förutsättningar att finansiering av åtgärderna är lösta (2018-12-31/kring årsskiftet).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77211000 Tjänster i samband med skogsavverkning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen