2. Förfarande
Förfarande
Titel: Arbetsmaskiner
Beskrivning: Inköp av fabriksnya arbetsmaskiner och mindre arbetsfordon. Maskinerna är av olika storlekar och typer och avsedda för park-, markvårds- och fastighetsskötsel. Målsättningarna med Ramavtalet är att nå en lägre totalkostnad för maskiner och maskinhantering, förbättra arbetsmiljön och bidra till en fossilfri maskinpark 2030. Förbättra arbetsmiljön syftar till att öka andelen ergonomiska arbetsmaskiner i maskinparken. Detta minskar risken för arbetsskador och medför att staden ses som en attraktiv arbetsgivare. Fossilfri maskinpark syftar till att Göteborgs Stad ska ha en helt fossilfri maskinpark. Maskinerna ska drivas av hållbara alternativ såsom el/batteri, HVO100 eller andra miljögodkända drivmedel. Större maskiner och mindre arbetsfordon ska vara fossilfria år 2030. Arbetsmaskiner är till exempel åkbara gräsklippare, traktorer och redskapsbärare. Mindre arbetsfordon är till exempel fordon för person- och materialtransporter. Ramavtalet ska även omfatta service, reparationer, utbildning och installation för de maskiner och arbetsfordon som kräver det. Hög kvalitet efterfrågas avseende maskinernas funktion, serviceorganisation, reservdelsförsörjning, garantier, leveransservice och miljöhänsyn.
Intern identifierare: B705U26-48
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 16000000 Jordbruksmaskiner
Ytterligare klassificering (cpv): 16310000 Slåttermaskiner, 16311100 Gräsklippare eller gräsklippningsmaskiner för parker eller idrottsplatser, 16700000 Traktorer, 16710000 Ledtraktorer, 16720000 Begagnade traktorer, 34310000 Maskiner och maskindelar, 34311000 Maskiner, 34921100 Gatsopningsmaskiner
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Arbetsmaskiner