See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Förbränning avfall 2026
Beskrivning: Torsby kommun inbjuder till anbudsgivning gällande - Förbränning avfall med diarienummer KST 2026/35, enligt nedanstående instruktioner och bifogade handlingar. Uppdraget omfattar behandling av ca 9 200 ton avfall och avfall med kommunalt ansvar årligen genom förbränning. Avfallet består av kommunalt avfall från hushåll och sådant avfall från andra källor som till sin art och sammansättning liknar avfall från hushåll ca 6 500 ton och utsorterat brännbart avfall från verksamheter och kommunernas återvinningscentraler ca 2 700 ton. Avfallsslagen kommer att samlastas. Avfall från Sunne och Torsby kommuner körs till Holmby ÅVC i Sunne för omlastning medan avfall från Hagfors och Munkfors kommuner lämnas för omlastning vid Holkesmossens ÅVC i Hagfors. Transporter av avfall till förbränningsanläggning sker från Holmby återvinningscentral i Sunne och från Holkesmossens återvinningscentral i Hagfors. Det utsorterade brännbara avfallet från Munkfors ÅVC levererars för närvarande direkt till nuvarande förbränningspanna. Leveranser och ansvar för säkring av transporter till anvisad lossningsplats ombesörjes och bekostas av kommunen. Avlämning av avfallet sker vid avfallsförbränningsanläggning på anvisad plats. Leveranserna är i storleksordningen ca 30 ton. Variation kan dock förekomma. Leverans sker med lastväxlarcontainrar. Under avtalstiden kommer separat insamling av förpackningar från villor och fritidshus införas succesivt i våra kommuner, även benämnt ”Närsorterat”. Detta kan påverka lämnade volymer.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Avfallsförbränning Sunne/Torsby/Hagfors/Munkfors
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:123800:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Avfallsförbränning Hagfors/Munkfors
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:123800:Lot:2