119945-2018 - ResultatSverige-Lysekil: Avfallstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av avfallshämtning i kommunerna Munkedal, Sotenäs och Tanum
Referensnummer: 18/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att teckna avtal med en eller flera entreprenörer för att uppfylla kommunernas skyldighet att samla in och transportera bort hushållsavfall.
Upphandlingen omfattar insamling av hushållsavfall, d.v.s. avfall som kommer från hushåll och därmed jämförligt avfall från annan verksamhet, enligt miljöbalkens definition, från villor, fritidshus, flerfamiljshus samt verksamheter.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Munkedals kommun
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90510000 Avfallshantering, 90511000 Sophämtning, 90511200 Hämtning av hushållssopor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Delkontraktet omfattar insamling av hushållsavfall, d.v.s. avfall som kommer från hushåll och därmed jämförligt avfall från annan verksamhet, enligt miljöbalkens definition, från villor, fritidshus, flerfamiljshus samt verksamheter i Munkedals kommun.
Sotenäs kommun
Del nr: 2
Delkontraktet omfattar insamling av hushållsavfall, d.v.s. avfall som kommer från hushåll och därmed jämförligt avfall från annan verksamhet, enligt miljöbalkens definition, från villor, fritidshus, flerfamiljshus samt verksamheter i Sotenäs kommun.
Tanums kommun
Del nr: 3
Delkontraktet omfattar insamling av hushållsavfall, d.v.s. avfall som kommer från hushåll och därmed jämförligt avfall från annan verksamhet, enligt miljöbalkens definition, från villor, fritidshus, flerfamiljshus samt verksamheter i Tanums kommun.