See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Hundfoder
Beskrivning: Syftet med upphandlingen är att teckna ett ramavtal med en (1) leverantör per anbudsområde som kan tillgodose hela Försvarsmaktens, Polismyndighetens och Tullverkets behov avseende hundfoder. Som samlingsnamnför de tre myndigheterna används ”Avropande myndigheter” i denna upphandling. Separata ramavtal skrivs med respektive myndighet. Avropande myndigheter efterfrågar en leverantör per anbudsområde som i första hand kommer att leverera de i anbudsförfrågan namngivna Varumärkena av foder. Dessa fodersorter har valts då dessa enligt Avropande myndigheters kunskap och beprövade erfarenhet konstaterats vara de foder som uppfyller det behov som Avropande myndigheter ställer på foder till Avropande myndigheters hundar.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 15700000 Djurfoder
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:98113:Lot:1