119998-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Kontaktlinser
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Synhjälpmedel.
Referensnummer: VLL 2298-2016
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33731000 Kontaktlinser
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ramavtal på Synhjälpmedel till Västerbottens läns landsting, Region Jämtland Härjedalen, Region Norrbotten och Landstinget Västernorrland.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33731000 Kontaktlinser, 33734000 Glasögon, 33196000 Medicinska hjälpmedel, 38600000 Optiska instrument, 38624000 Synhjälpmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen