120019-2018 - ResultatSverige-Alingsås: Städning och renhållning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städtjänster
Referensnummer: 2017:638 KS
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90900000 Städning och renhållning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser städtjänster enligt specifikationer i detta upphandlingsdokument.
Upphandlingsinformation.
Alingsås kommun genomför upphandling avseende Städtjänster och inbjuder härmed intresserade leverantörer att lämna anbud.
Alingsås kommun avser teckna ramavtal, fortsättningsvis kallat avtal, som omfattar städning i de utrymmen som är uppräknade i upphandlingsdokumentet.
Uppdraget omfattar:
Regelmässig städning – avser i huvudsak daglig städning upp till 240 centimeters höjd.
Storstädning.
Golvvård.
Extra städning.
Höghöjdsstäd – avser ytor över 240 centimeters höjd.
Flyttstäd – i lägenheter och äldreboenden.
Byggstäd.
Uthyrningsstäd – i samband med uthyrning av lokaler på kvällar, helger och lov.
Omfattningen i detalj framgår av upphandlingsdokumentet och bifogade städbeskrivningar och lokalförteckningar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90910000 Städning, 90911100 Städning av bostäder, 90911200 Städning av byggnader, 90919200 Kontorsstädning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen