Upphandlingen syftar till att teckna ramavtal om tekniska konsulttjänster avseende planering, utveckling och kvalitetssäkring av trafiksignaler inom Göteborgs stad.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71322000 Ingenjörstjänster avseende väg- och vattenbyggnation, 71322500 Teknisk konstruktion av trafikanläggningar, 71356000 Tekniska tjänster, 72246000 Konsulttjänster för system
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Den totala tidsåtgången per år för uppdragen uppskattas till cirka 500 timmar. Observera att detta ska ses som en ren orientering och inte som utlovad volym. Avtalstiden är fyra år med möjlighet för trafikkontoret att säga upp avtalet i förtid. Ramavtalet ska dock löpa i minst ett år.