Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sjukvårdsmaterial
Referensnummer: UH-2020-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Dalslandskommunerna avser att upphandla sjukvårdsmaterial med en huvudleverantör där avropande enheter är äldreboenden, hemtjänst, hemsjukvård och skola, i upphandlande kommuner. Leverantören ska ha en kundsupport med produktkunskap för konsultation och vägledning samt erbjuda en konkurrensneutral information/ utbilding om produkterna. Det uppskattade behovet av sjukvårdsmaterial är ca 2 200 000 SEK/år
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 11 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33141110 Förbandsartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen