120071-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Scanner.
Referensnummer: EUI 17 021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar leverans och installation av ett scannersystem med specialmjukvara för hela objektsglas som kan användas både för vanligt ljus och för fluoroscensljus. Bilden som produceras ska vara en högupplöst bild av hela preparatet som ska kunna användas direkt för publicering eller för vidare bildanalys. Stor mängd preparat både av s.k. storsnitt (större vävnads snitt) och normalstorlek skannas varför automatsik skanning under icke arbetstid är nödvändigt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33110000 Utrustning för medicinsk, odontologisk och veterinärmedicinsk bildbehandling, 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar leverans och installation av ett scannersystem med specialmjukvara för hela objektsglas som kan användas både för vanligt ljus och för fluoroscensljus. Bilden som produceras ska vara en högupplöst bild av hela preparatet som ska kunna användas direkt för publicering eller för vidare bildanalys. Stor mängd preparat både av s..k storsnitt (större vävnads snitt) och normalstorlek skannas varför automatsik skanning under icke arbetstid är nödvändigt.