Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal VVS-konsulter samt besiktningsmän
Referensnummer: 21/69
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71800000 Konsulttjänster med avseende på vattenförsörjning och avfall
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar konsulttjänster inom områdena:
Rörtekniska system
Luftbehandlingssystem
Styr- och övervakningssystem
och är uppdelat i två delar:
A. Konsulter
B. Besiktningsman
Varje del kommer att utvärderas separat och anbud kan lämnas på en eller flera delar.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71631000 Teknisk besiktning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen