Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nattpatrull inom hemtjänsten, Hägersten-Liljeholmens stadsdelsförvaltning
Referensnummer: 2017/621
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85311100 Äldreomsorg
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar driften av nattpatrull för planerade besök och utryckningar på larm inom Hägersten-Liljeholmens stadsdelsområde till de personer som valt den kommunala hemtjänsten som utförare. Tjänsten ska utföras kl. 21.45 - 07.45 alla dagar året runt. Antalet planerade insatser uppgår till ca 70 per natt och antalet larmutryckningar till 4-6 per natt (2017).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85141210 Vård i hemmet, 98514000 Hemtjänst
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen