2. Förfarande
Förfarande
Titel: Nätförluster och anvisningsel
Beskrivning: Syftet med upphandlingen är att säkerställa en konkurrenskraftig och tillförlitlig leverans av nätförluster och anvisningsel för Beställarens elnät, samt att teckna ett elkraftsavtal för ett begränsat antal mätpunkter som inte ingår i nätförlusterna.
Intern identifierare: 26/2
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: ja
Motivering för det påskyndade förfarandet: Tid
Förfarandets viktigaste kännetecken: Se FFU
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 98000000 Andra samhälleliga och personliga tjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 09300000 Elektricitet, värme, sol- och kärnenergi
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000