120425-2022 - ÄndringSverige-Stockholm: Telekommunikationstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikationstjänster inom tele- och datakom
Referensnummer: Dnr 23.3.10150-21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64200000 Telekommunikationstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Statens inköpscentral vid Kammarkollegiet välkomnar leverantörer att lämna anbud i upphandlingen av Kommunikationstjänster inom tele- och datakom. Upphandlingen kommer att resultera i två ramavtalsområden där alla statliga myndigheter och ett antal andra upphandlande myndigheter kommer att kunna tillgodose sina behov av tjänster inom tele- och datakom. Hela upphandlingen med båda anbudsområden omfattar tjänster, med tillhörande programvara och hårdvara, inom tele och datakom. Tjänster som ingår är telefoni, telekommunikation, samarbetslösningar (såsom kontaktcenter etc.) och infrastruktur för tele- och datakom (såsom Internet och nätverk etc.). Ramavtalsleverantören samordnar och ansvarar för ingående delar i leveransen, inklusive den bakomliggande tekniska plattformen om avropet omfattar detta.