120528-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Byggnadsinstallationsarbeten
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal byggarbeten, Säter.
Referensnummer: GNU 2016/77
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren avser upphandla ramavtal för att tillgodose sina behov av byggarbeten.
Entreprenadarbetena innefattar bl.a. ombyggnadsarbeten, lokalanpassningar, kompletteringar, mindre nyinstallationer, reparationer och service.
Ramavtal kommer att tecknas med en (1) entreprenör för avrop upp till 200 000 SEK och tre (3) entreprenörer för avrop över detta belopp enligt AFD.43.
Upphandlingen kommer att avslutas med elektronisk auktion. Auktionen påbörjas tidigast på tredje dagen efter sista anbudsdag. Kvalificerade leverantörer kommer att bjudas in per e-post till den avslutande auktionen.
Vid budgivning måste samma konto användas som när anbudet lämnades in.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten, 45420000 Snickerimonteringar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen