120597-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Flygtransport
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flygresor inrikes 2017.
Referensnummer: 23.3-9068-2016
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60400000 Flygtransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av statligt ramavtal för inrikes flygresor inom Sverige.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 67
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60410000 Reguljär flygtrafik, 60440000 Flygning och tillhörande tjänster, 60445000 Flygtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsgivare kan lämna anbud på ett eller flera anbudsområden.
Uppskattad volym kommande ramavtal: ca 330 MSEK per år.
Avrop: förnyad konkurrensutsättning enligt 5 kap. 7 § i lagen (2007:1091) om offentlig upphandling.
Anbud ska vara skrivet på svenska. Svenska språket tillämpas vid all kommunikation rörande denna upphandling, med undantag för certifikat, intyg och bevis som kan vara på engelska, danska eller norska.
Tilldelningsbeslut beräknas till kv. 2 2017.
För de anbudsområden som angetts under flik 1 Anbudsområden i Bilaga Pris kommer maximalt tre ramavtalsleverantörer per anbudsområde antas.
Gällande flygsträckor under flik 2 Säsongsflyg i Bilaga Pris kommer samtliga anbudsgivare att antas under förutsättning att uppställda krav är uppfyllda.