120610-2021 - Frivillig förhandsinsynSverige-Vänersborg: Katetrar
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsinsyn om avtalstecknande avseende köp av PICC-line kateter Sherlock
Referensnummer: RS 2020-06576
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33141200 Katetrar
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar nycklat förbrukningsmaterial (PICC-linekateter Sherlock) och syftar till att generera ett ramavtal (4 år) för att tillgodose behovet av denna kateter till tidigare investerad navigeringsutrustning med ultraljud och EKG avsett för PICC-lineinläggning och verifiering av PICC-linekateterns läge. VGR har 7 st. utrustningar som genom ett säkrande av denna kateter fortsättningsvis kan brukas och i förlängningen kan förutsättningarna för vårdpersonal och patienter effektiviseras.
VGR tillämpar förhandsinsyn och direkttilldelar utan föregående annonsering. Skälet för direkttilldelning är att detta är nycklat förbrukningsmaterial till den nya tekniken som VGR investerat i och att inget motsvarande har kunnat identifieras på marknaden. Detta tillsammans med ett fortsatt stort behov i verksamheterna av den förenklande metoden för inläggning av PICC-linekateter utgör grund enligt 6 kap.14§LOU.
VGR tillämpar frivillig avtalsspärr i 10 dagar från och med dagen för annons.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen