120611-2021 - Frivillig förhandsinsynSverige-Vänersborg: Transmissionselektronmikroskop
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsinsyn om avtalstecknande för köp av Transmissionselektronmikroskop
Referensnummer: RS 2020-03105
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38511200 Transmissionselektronmikroskop
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ett objektsköp av ett Transmissionselektronmikroskop till Patologen Sahlgrenska Västra Götalandsregionen. Transmissionselektronmikroskopet ska användas för analys av njure, hjärta och muskelvävnad och ha en hög grad av automatisering då syftet är att möjliggöra för ett nytt effektivare sätt att arbeta för verksamheten. Detta är utförligt beskrivet i bilaga "Motivering Förhandsinsyn Transmissionselektronmikroskop"
Marknadsundersökning gjordes 2020 och konstaterades att det bara finns en leverantör på marknaden som möjliggör detta arbetssätt. Upphandlingen genomförs därför som förhandlat förfarande utan föregående annonsering med hänvisning till LOU 6 Kap, paragraf 14, punkt 2 ” det av tekniska skäl inte finns någon konkurrens”
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38510000 Mikroskop
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen