120628-2020 - ResultatSverige-Sölvesborg: Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Färskt kött och charkprodukter
Referensnummer: KSKLK 2019/326
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens syfte är att upprätta avtal för leveranser av färskt kött, charkuteri och korvprodukter till Sölvesborg Bromölla kommunalförbund, Sölvesborgs kommun och Bromölla kommuns verksamheter i enlighet med detta förfrågningsunderlag samt att upphandlingen skall leda till minskad miljöbelastning och god djuromsorg.
Angivna kvantiteter i Prisbilaga är baserade på senaste årets statistik och kan komma att över eller underskridas.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15131100 Korvköttsprodukter, 15131120 Korvprodukter, 15894700 Charkuterivaror
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen