120631-2020 - ResultatSverige-Örebro: Elektriska hushållsapparater för livsmedel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Köksutrustning: Vitvaror länsupphandling
Referensnummer: KS 1159/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39711000 Elektriska hushållsapparater för livsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal gällande vitvaror, såsom kyl- och frysskåp, disk- och tvättmaskin samt mindre hushållsmaskiner, såsom kaffebryggare, elvisp och brödrost. Installation av vitvaror ska kunna beställas om behovet finns. De upphandlande myndigheternas uppskattade behov är ca 2,6 MSEKper år, vilket baseras på tidigare avrop.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39711100 Kylskåp och frysar, 39711310 Elektriska kaffebryggare, 39711330 Elektriska brödrostar, 39711362 Mikrovågsugnar, 39711420 Spishällar, 39713100 Diskmaskiner, 42716000 Tvätt-, kemtvätts- och torkmaskiner, 42716120 Tvättmaskiner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Härmed inbjuds ni att lämna anbud gällande ramavtal avseende vitvaror för leverans till de upphandlande myndigheterna. Upphandlingen baseras på de villkor och förutsättningar, som anges i detta förfrågningsunderlag inklusive bilagor.
Denna upphandling avser ramavtal gällande vitvaror, såsom kyl- och frysskåp, disk- och tvättmaskin samt mindre hushållsmaskiner, såsom kaffebryggare, elvisp och brödrost. Installation av vitvaror ska kunna beställas om behovet finns.
I denna upphandling sker inköpssamverkan mellan flera upphandlande myndigheter. Det innebär att upphandling sker gemensamt och att upphandlingsenheten i Örebro kommun leder upphandlingens genomförande. Varje enskild kommun/bolag är dock en upphandlande myndighet som fattar beslut och tecknar sina egna avtal. Mer information om de upphandlande myndigheterna finns att läsa på respektive myndighets hemsida.
De upphandlande myndigheternas uppskattade behov är ca 2,6 MSEK per år, vilket baseras på tidigare avrop. Inga volymer garanteras under avtalsperioden. Se de upphandlande myndigheterna med inköpsstatistik för 2018 nedan.
Upphandlande myndighet
Inköp 2018 (SEK)
556875 - 3114 Hallsbergs Bostads AB
80 000
212000 – 1926 Hallsbergs kommun
100 000
212000 – 1975 Kumla kommun
50 000
212000 – 1967 Örebro kommun
1 400 000
556167 - 8276 Örebroporten fastigheter AB
1 000 000
Välkommen med ert anbud!