120708-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Karlskrona: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Beslutsstöd för Folktandvården Blekinge 2021
Referensnummer: 2019/02644
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser leverans och implementering av beslutsstöd för Folktandvården Blekinge i form av IT-molntjänst (SaaS), inklusive integrationer, drift och underhåll, dokumentation samt handhavande- och teknisk utbildning, enligt beskrivning i förfrågningsunderlaget. Därutöver ingår optioner om integration av ytterligare källsystem, leverans av tjänster för schemaläggning och prediktering, utbildning i tjänstens handhavande och funktioner samt konsulttjänster för tjänstens vidareutveckling.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 48441000 Programvara för finansiell analys, 48460000 Programvara för analys, forskning, matematik eller prognos, 48814200 Patientadministrativt system, 72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72263000 Programimplementation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser leverans och implementering av beslutsstöd för Folktandvården Blekinge i form av molntjänst (SaaS), inklusive integrationer, drift och underhåll, dokumentation samt handhavande- och teknisk utbildning, enligt beskrivning i detta förfrågningsunderlag.