120753-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Larmövervakningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av Tjänsteleverantör Larmöverföring
Referensnummer: 3434/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79711000 Larmövervakningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
I samband med nedstängning av det fasta telefonnätet/kopparnätet samt kommande nedstängning av 2G-mätet och 3G-nätet behöver Beställaren genomföra en upphandling av ny larmöverföring.
Avtalet är ett ramavtal med en leverantör och reglerar villkoren för larmöverföring som tjänst. Ramavtalet gäller för hela Statens fastighetsverks verksamhet i Sverige. Ramavtalet omfattar larmöverföring av brandlarm, inbrottslarm, hisslarm samt driftlarm. Anslutning till ny leverantör kommer ske stegvis allt eftersom befintliga larmsändare kommer behöva bytas ut.
SFV kommer att ingå ramavtal med en anbudsgivare.
Årlig omsättning i detta ramavtal beräknas bli 1 000 000 SEK
Ramavtalets maximala omsättning är 4 000 000 SEK
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31625000 Inbrotts- och brandlarm, 35121700 Larmsystem, 79714000 Övervakningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen