120787-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Ombyggnadsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombyggnad,Spannlandsgatan 10-16
Referensnummer: FB2017-0665
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
En total ombyggnad av fastigheten skall utföras då den tekniska livslängden på flera byggdelar är slut och att till viss del förbättra funktionsmåtten till dagens krav.
Fastigheten består av 8 våningsplan, entréplan med gemensamma ytor samt ett vindsplan (total 10 våningar).
I ombyggnaden ingår bland annat nytt försörjningssystem på el, vatten, spillvatten och ventilation för hela fastigheten. Till detta förekommer ett utförligt tillvalsprogram för hyresgästerna vilket innebär b la nya/renoverade kök.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45212500 Ombyggnad av kök eller restaurang, 45260000 Takarbeten och andra byggarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, 45262000 Bygg- och anläggningsarbeten som kräver specialkunskaper eller specialverktyg, med undantag för takarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 45313000 Installation av hissar och rulltrappor, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 45316000 Installation av belysnings- och signalsystem, 45317000 Övriga elinstallationsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering, 45331210 Installation av ventilation, 45332200 VA-arbeten, 45332400 Montering av sanitetsgods och rör, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321000 Tekniska konstruktionstjänster för maskintekniska och elektriska installationer i byggnader, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71621000 Teknisk analys eller konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen